Mexikó két tűz között, az elnök harapófogóba került
Donald Trump közel áll hozzá, hogy felbontsa a Mexikóval kötött szabadkereskedelmi megállapodást annak Kínához fűződő gazdasági kapcsolatai miatt. Claudia Sheinbaum elnök harapófogóba került.
Ferenc pápa sok mindenről beszélt a Mexikó és Róma közötti repülőúton: II. János Pál és egy filozófusnő közti jó kapcsolatról például azt mondta, hogy szerinte egy nővel folytatott barátság nem bűn, de beszélt Európa múltjáról, valamint a zikavírusról is, amelynek kapcsán úgy vélte: a terhesség elkerülése az erkölcsileg helyes megoldás ügyben.
Egy nővel folytatott barátság nem bűn — szögezte le Ferenc pápa csütörtökön a Mexikó és Róma közötti repülőúton tartott sajtótájékoztatón, reagálva a II. János Pál és egy amerikai asszony között folyt levelezésre, melyről a BBC mutatott be a napokban dokumentumfilmet.
A két éve szentté avatott néhai egyházfő évtizedeken át levelezett a férjezett Anna-Tereza Tymieniecka lengyel származású amerikai filozófusnővel „Abból a férfiból, aki nem tud jó kapcsolatban lenni egy nővel (...) hiányzik valami.(...) Egy nővel folyatott barátság nem bűn. A nem a feleségeddel való szerelmi kapcsolat számít bűnnek. A pápa ember, a pápának szüksége van a nők gondolataira. A pápa szíve képes arra, hogy egészséges, szent kapcsolata legyen egy nővel” — fejtette ki véleményét a római katolikus egyházfő, hozzátéve: ha munkatársai véleményére van szüksége, egy nőnek is mindig kikéri a véleményét.
„Remélem, hogy Európa megtalálja a történetét”
Ferenc pápa a Kirill orosz ortodox pátriárkával való találkozóról, a nagy politikusokat nélkülöző Európai Unióról, valamint a zikavírus, valamint az abortusz és a terhesség elkerülése közötti különbségről is beszélt. A Kirill orosz ortodox pátriárkával Kubában tartott történelmi találkozóról kijelentette: testvérként beszéltek egymással. „Senki sem tudja, mi hangzott el, mert magánmegbeszélés volt és ha egyvalamit elmondok az érintett témákból, akkor a többit is el kell mondanom, és akkor nem lenne többé magánmegbeszélés, de azt elmondhatom, hogy boldogan távoztam” — húzta alá a pápa.
Az egyházfő említést tett az Európai Unióról is, azt hangoztatva, hogy ma nincsen Európában se egy Schuman, se egy Adenauer. „Ezek a nagyok ma nem léteznek" — jelentette ki, majd hozzátette: azt reméli, „hogy (Európa) megtalálja történetét, ihletését, amellyel előre tud haladni”. Bejelentette, hogy a neki ítélt aacheni Károly-díjat Európának ajánlja. A zikavírussal kapcsolatban az újságírók arról kérdezték a pápát, hogy a járványtól sújtott országok közül több a terhesség elkerülését szorgalmazták. „Az abortusz nem a kisebbik rossz, hanem bűncselekmény. A kisebbik rossz a terhesség elkerülése” — húzta alá a római katolikus egyházfő, aki ugyanakkor fogamzásgátlásról nem beszélt.